Děd

Děd je cihlová, novogotická rozhledna s cimbuřím, která se nachází na stejnojmenném kopci (492m n. m.) u města Beroun. ny vyhlídkový ochoz ve výšce 12 metrů, vede 23 kamenných (ke vchodu) a 33 železných schodů (uvnitř věže),

točitých proti směru hodinových ručiček.

 

Z Dědu je vsoučasné době výhled omezen hustou vegetací. Uvidíte tak jen na Kladno a Kožovou horu.

Zajímavosti

  Dvanáctimetrovou rozhlednu postavil v roce 1893 berounský odbor Klubu českých turistů jako první rozhlednu v českých zemích.

  V roce 1954 přešla rozhledna do majetku národního podniku Turista, od roku 1957 pak na ČSTV. Při restitucích v devadesátých letech ji chtěl Klub českých turistů získat zpět, jenže se ukázalo, že neexistuje.

  Rozhledna totiž nebyla, po dostavění, vůbec zanesena do pozemkové knihy a stala se tak majetkem státu.

  V průběhu období totality zájem o rozhlednu na Dědu upadal a výhled byl postupně znemožněn okolními stromy (původně holý vrch byl později zalesněn), což dokumentovaly i záběry z roku 1998 v prvním dílu televizního seriálu

  „Rozhlédni se, člověče“.

  Naštěstí byl v roce 2001 po dohodě s místní lesní správou vykácen pruh lesa, takže dnes se z věže naskýtá pohled alespoň severním směrem na Křivoklátskou vrchovinu.

  Zanedbaná rozhledna Děd u Berouna by se letos (2012) konečně mohla dočkat opravy.

  Berounská radnice se totiž rozhodla, že se pokusí od státu rozhlednu získat. V současné době jí už patří pozemek, na kterém Děd stojí.

   

Výška rozhledny12 m
Nadmořská výška492 m. n. m.
Typ stavbycihlová rozhledna
Počet schodů56
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina11 m
Přístupvolný (rozhledna je přístupná kdykoliv)
Existencestojí
Vznik1893

Děd je volně přístupný, denně a bez poplatků. Na Nový rok je zde pořádáno setkání s hudbou.

 

Kudy na rozhlednu:

Nejjednodušší cesta je vydat se z nádraží v Berouně po modré turistické značce. Cesta vede kolem kaple. V místě, kde se modrá potká se zelenou značkou.

Odbočte a pokračujte až k Dědu. trasa je dlouhá 3km s převýšením 200 metrů. Nezaomeňte navštívit vyhlídkovou věž na Městské hoře-další dominantu města Beroun.

 

Terén: Horské kolo, Pěšky

Typ stoupání: strmé

Cesta: Pěšina

Turistická značka: modrá, zelená

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů